Schumacher kvar till 2012 – Formel 1 & Turkiet GP att gå skilda vägar
Formel 1 legendaren Michael Schumacher har låtit meddela att han kommer att fullfölja årets F1 säsong, även om han knappast har fått bästa tänkbara inledning på säsongen. Han går ut med att säga att han kommer att uppfylla sitt treåriga kontrakt med Mercedes, detta även om 42-åringen inte lyckats ta sig upp på prispallen en enda gång sedan hans comeback under 2010. Han meddelar att hans mål och förhoppningar är att ta sitt team till toppen samtidigt som han medger att teamet har potentialen att ta sig dit och därför kommer han och Mercedes att göra allt för att försöka genomföra detta.
Att sedan Michael Schumachers stallkamrat Nico Rosberg har varit den bättre av de två förarna är väl att stör extra salt i såret på den sjufaldige världsmästaren. Med sina 42 år kritiseras Schumacher för sin medverkan i Formel 1 där många anser att han är för gammal för att köra aktivt. Men även om Schumacher kritiseras för sin ålder menar han på att han fortfarande kan leverera och att hans bäst-före-datum ännu inte passerats. Han tar exempelvis inte åt sig kritiken från den 19 år yngre och regerande mästaren Sebastian Vettel.
F1 Turkiet för sista gången
Samtidigt som Schumacher får kritik för sitt framträdande står framtiden för Formel 1 i Turkiet och vägar fram och tillbaka. Lyckas inte F1 basen Bernie Ecclestone hitta en lösning kan årets tävling bli den sista i landet. Anledningen bakom detta är att arrangörerna tycker att det är för dyrt att anordna eventet, att kostnaderna är för höga kontra intäkterna. Ecclestone är väldigt angelägen att hitta en lösning på problemet då han är en stor förespråkare av Turkiets GP och deras bana, en bana som han anser är en av de bättre i världen om inte den bästa. Huruvida hans ägarintresse av PR-rättigheterna till banan influerar hans uttalande ska lämnas osagt men det är knappast en hemlighet att det rör sig om ofantliga summor pengar och klart att detta har styrt hans uppfattning en aning.
Nu menar Ecclestone att loppet för med sig en massa fördelar för landet och staden, även om befolkningen inte tagit till sig F1 loppet som de kanske velat tro. Bernie säger i ett uttalande att Turkiets GP lockar till sig turister vilket främjar turismen i området och därmed stimulerar den lokala ekonomin och handeln samtidigt som staden får en plats på kartan i form av omfattande reklam och uppmärksamhet i och med Formel 1 loppet. Istanbuls borgmästare håller med Ecclestone men säger samtidigt att arrangemanget inte går med vinst och för att få systemet att fungera måste finanserna finnas där, vilket det inte gör nu. Om inga ändringar sker kostnadsmässigt ser borgmästaren ingen annan utväg än att lägga ned arrangemanget. Med kostnaderna menar borgmästaren ökningen från fjolårets 13 miljoner euro till årets 25 miljoner euro, nästan en fördubbling, något som absolut svider när räkningen ska betalas.

