O'Sullivan kan få betala för medelmåttighet
Eddie O'Sullivan har fått oddset 11/4 för att förlora sitt jobb som Irlands tränare före Six Nations 2008 sätter igång. Irlands dåliga framgång i början av turneringen har satt hans jobb på spel.
O'Sullivan, som skrev på ett nytt fyraårskontrakt innan turneringen började, har haft det svårt under den senaste tiden. Han har varit tvungen att försvara sig mot rykten om att han inte kommer överens med Ronan O'Gara, och hans lag förlorade hela 25-3 mot Frankrike i Paris. Spelare har reagerat snabbt på O'Sullivans osäkra roll då det irländska laget helt saknat skärpa.
Tränaren, som hoppas leda sitt lag till nästa Lions tour, har total makt över sitt lag, och det är många som tycker att han har gjort bort sig tillräckligt efter att Irland nätt och jämnt lyckats slå Georgien och Namibia.
Laget har satsat så hårt på hur de ska uppföra sig utanför spelplanen att de glömt bort hur man uppför sig på plan. Utöver detta var de totalt oförberedda på spel i turneringen på grund av brist på matchträning - så det är inte osannolikt att O'Sullivan grubblar över sin framtid med laget.
David Williams hos Ladbrokes sade: "O'Sullivans nya kontrakt må inte vara värt ett dugg ifall han inte snart lättar på trycket. Laget verkar lida av dålig laganda".
Kommer de att hålla sina jobb inför Six Nations 2008? Frank Hadden 4/11 ja, 2/1 nej; Eddie O'Sullivan 1/4 ja, 11/4 nej, Brian Ashton 2/5 ja, 7/4 nej, Gareth Jenkins 4/9 ja 13/8 nej. (Ladbrokes)
(Kommentar: Irland började bra i World Cup, men ser ut att falla ut före semifinalerna. Kommer O'Sullivan att betala för detta med sitt jobb? Följ med de senaste rugbyoddsen hos Ladbrokes!)

