Leo Messi räddar poäng åt Barcelona
Det skulle ta hela sex jättechanser innan Leo Messi till sist skulle lyckas sätta dit bollen och säkra tre poäng åt sitt Barcelona som länge såt ut att gå mot ett oavgjort resultat i toppmötet mot Valencia. Fem solklara lyckades Messi bränna innan han till sist lyckades näta bollen.
En Leo Messi i högform hade lyckats spotta in både två och tre mål i matchen mot Valencia men nu blev det till sist endast ett mål, ett mål som räckte för att säkra tre poäng för Barcelona som nu har 10 poäng ned till närmaste konkurrenten, Real Madrid.
Messi hade kunnat ge Barcelona ledningen redan efter nio minuters spel, efter att han lyckats komma loss och var ensam med målvakten. Skottet togs av Valencias målvakt, Vincente Guiata men han lämnade retur rakt ut till Messi som drog till igen. Ännu en gång räddades skottet och Messi fick nu en tredje chans som han också brände.
Det var inte slut där, lite senare i matchen missade Messi sedan en lobb över målvakten, när han återigen var fri mot Guaita. Senare i matchen drog han till med ett kanonskott som hamnade tätt utanför bortre stolpen.
Strax där innan hade Valencia fått ett mål bortdömt efter en tveksam offside och pressen på Barcelona var nu oerhört stor. Till sist skulle dock Messi lyckas peta in bollen för att ge Barcelona segern och tre viktiga poäng. Avgörandet kom med 23 minuter kvar på ordinarie matchtid på ett direktskott nära mål, efter enastående förarbete av Adriano. Målet gör nu också att Messi leder skytteligan med tre mål före närmste motståndare, Cristiano Ronaldo.
Näst ut på Barcelonas schema väntar Real Zaragoza som laget möter på lördag, den 5 mars. Detta är med största säkerhet lördagens säkraste match att spela på, vilket också återspelglas i oddset som ges i matchen, där Barcelona spelas till otroligt låga 1,01 gånger pengarna!

