Allsvenska fotbollsodds – GAIS, Örebro och Malmö
Av dagens alla fotbollsmatcher som spelas idag har vi valt att fokusera på tre allsvenska matcher i fotboll där vi först har GAIS hemma mot Brommapojkarna följt av Halmstad mot Malmö och sist ut Örebro hemma mot AIK. I den första matchen har två lag som skiljs åt med ynka två poäng och mål, GAIS som ställs mot BP. Brommapojkarna som befinner sig i den undre halvan av tabellen, med 22 gjorda poäng och -6 i målkvot mot GAIS som har 24 poäng och -4 i målkvot. Båda lagen har sex vunna matcher vardera och få gjorda mål mot varandra, så i denna match skulle jag gå på oavgjort, även om spelbolagen här har GAIS som favorit.
SPELA GAIS MOT BP HOS BETFAIR OCH FÅ 3,45 FÖR OAVGJORT SAMT 1,63 FÖR UNDER 2,5 GJORDA MÅL
Näst ut har vi sedan Halmstad hemma mot tabelltvåan Malmö, laget med störst målkvot av alla i allsvenskan, sittandes en poäng bakom serieledarna Helsingborg. Halmstad å andra sidan sitter trea från slutet i tabellen med sex vunna och tio förlorade matcher, 22 poäng bakom Malmö som i sin tur har 13 vunna mot endast tre förlorade. Om det är ett säkert resultat bland dagens matcher så har vi det här, med en säker tvåa. Skulle Halmstad lyckas slå ett formstarkt Malmö, kommer vi få en ordentlig skräll men jag, liksom spelbolagen, har Malmö som den starka favoriten, något som återspeglas i oddsen. Men då Malmö spelar på bortaplan, har bolaget i mina ögon varit extra generösa när de satt sitt odds, med hela 2,16 gånger pengarna hos Betfair! En seger för Halmstad, ger i sin tur 3,95 gånger pengarna.
Sist ut i dagens trippel har vi Örebro som spelar hemma mot AIK, och oddsmässigt är detta den ”säkraste” av dagens tre utvalda matcher, med 1,86 gånger insatsen på att Örebro tar hem segern samtidigt som AIK ger 5,30 om de skulle lyckas med en skräll. Med lagens tidigare resultat i åtanke kan vi räkna bort ett oavgjort resultat. Att sedan AIK skulle lyckas med att rubba Örebro på hemmaplan är i och för sig ingen omöjlighet, även om det är föga troligt. Därför lägger vi våra slantar på Örebro.

